W trosce o bezpieczeństwo Pacjentek, Dzieci oraz Personelu, konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zasad bezpieczeństwa.
Warunkiem uczestniczenia w porodzie rodzinnym jest spełnienie wszystkich poniższych zaleceń:
- Pary planujące poród rodzinny w okresie dwóch tygodni poprzedzających poród powinny ograniczyć kontakty z osobami trzecimi w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
- Osoba towarzysząca powinna być zdrowa – bez objawów przeziębienia: kaszel, temperatura, katar itp.
- Osoba towarzysząca nie może być objęta kwarantanną ani izolacją. Nie mogła mieć kontaktu z osobą chorą ani podejrzaną o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w okresie co najmniej 14 dni od momentu porodu.
- W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca.
- Osoba towarzysząca powinna posiadać Unijny Certyfikat Covid, a osoba niezaszczepiona aktualny wynik testu antygenowego.
- Wpuszczenie osoby towarzyszącej jest możliwe w chwili przekazania pacjentki w blok porodowy. Po porodzie, osoba towarzysząca może pozostać w sali porodowej przez maksymalnie 2 godziny. Osoba towarzysząca przez cały czas trwania porodu nie może opuszczać sali porodowej.
- Osoba towarzysząca zobowiązana jest do noszenia maseczki, rękawic jednorazowych i fartucha ochronnego oraz do utrzymywania dystansu uznawanego za bezpieczny (1,5 – 2 m).
- Rodząca przebywa z osobą towarzyszącą w pojedynczej, wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny sali porodowej.
- W przypadku cięcia cesarskiego, osoba towarzysząca Pacjentce może przebywać przed oddziałem położniczym do momentu przywiezienia z bloku operacyjnego noworodka (możliwość zobaczenia dziecka, zrobienia zdjęć, rozmowy z neonatologiem).
- Ostateczną decyzję dotyczącą możliwości odbycia porodu rodzinnego podejmuje lekarz dyżurny.
Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie. Zdajemy sobie sprawę jak ważna jest obecność osoby towarzyszącej, dlatego zdecydowaliśmy o wznowieniu porodów rodzinnych.